Sanacija zuba

Pod sanacijom zuba podrazumevamo popravke, lečenje i vađenje zuba.

Estetski, kao najprihvatljiviji oblik sanacije zuba, su kompozitne (bele) plombe. Pored najkvalitetnijih materijala koje koristimo prilikom izrade kompozitnih plombi, praksa je pokazala da su amalgamske (sive) plombe daleko trajnije.

Kada je dijagnostikom utvrđeno da je došlo do oštećenja zubne pulpe (zubnog živca) vrsimo lečenje kanala korena zuba. Lečenja obavljamo najsavremenijom opremom i medikamentima koji garantuju veoma visok procenat uspešnosti.

Ukoliko je zub u tako lošem stanju da je nemoguće lečenje i stavljanje plombe, pristupamo vađenju zuba.

Sve intervencije vršimo bezbolno sa anestezijom.

Protetika

Kada dođe do gubitka zuba predlažemo nadoknade u vidu fiksnih ili mobilnih protetskih rešenja.

Fiksne nadoknade su krunice i mostovi koji su cementirani na postojećim, prethodno obrađenim zubima, i mogu biti metalokeramički i bezmetalni.

U slučaju gubitka velikog broja ili svih zuba u vilici, kada je nemoguće uraditi fiksnu nadoknadu, vrši se izrada parcijalnih i totalnih zubnih proteza.

U pojedinom slučajevima postoji mogućnost protetskog rešenja u vidu kombinacije fiksne i mobilne nadoknade zuba.

Za svaki protetski rad imamo individualni pristup i plan, kako bi zadovoljili i funkcionalne i estetske potrebe pacijenta.

Dečja stomatologija

Rad sa malim pacijentima treba početi što ranije, pre nego dođe do zubobolje, kako se ne bi od malena stekao strah od zubara. Sve intervencije kod dece obavlja specijalista dečije stomatologije.

Pored sanacije mlečnih zuba, često predlažemo i preventivnu zaštitu zuba kod dece u vidu zalivanja, pre svega stalnih zuba, odmah nakon nicanja, kako bi smanjili rizik od pojave kvarova.

Kako bi poseta dečijem stomatologu bila uspešna, potrebno je odvojiti dovoljno vremena za svakog malog pacijenta, pa savetujemo prethodno zakazivanje posete.

Ortodoncija

Prvi ortodontski pregled treba obaviti u sedmoj godini života. Nekada može biti i ranije ako nicanje stalnih zuba krene ranije. Na prvom pregledu se uzimaju otisci gornje i donje vilice i pravi se plan ortodontske terapije.

Ukoliko je potrebna ortodontska terapija kod dece, rade se tzv. „dečije protezice“ za ispravljanje zubića. Da bi protezice imale pun terapijski efekat neophodno je angažovanje i dece i roditelja, uz pridržavanje svih uputstava koja su dobili od ortodonta.

Fiksne proteze za ispravljanje zuba se primenjuju tek pošto su nikli svi stalni zubi kod dece, a mogu se postavljati i kod odraslih pacijenata. Ovim načinom se postižu najbolji estetski rezultati. Za uspeh svake ortodontske terapije neophodne su redovne mesečne kontrole.

Kartoteka

Od prvog dana rada ordinacije vodimo evidenciju u elektronskoj formi. To znači da svako ko je bio u našoj ordinaciji ima svoj karton u kome je upisana svaka intervencija. Na taj način imamo uvid u naš rad godinama unazad, kod više hiljada pacijenata, sa ciljem stalnog usavršavanja kvaliteta naših usluga.